Ateny Igrzyska Olimpijskie 2004

XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.

Jechałem na Igrzyska Olimpijskie do Aten z pełna historyczną świadomością, że to kolebka tej niezwykłej tradycji. Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji i były rozgrywane co cztery lata. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e w Olimpii.

Galeria

Igrzyska olimpijskie trwały do roku 394 roku n.e., kiedy to ze względu na pogański charakter zostały zniesione przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego. 1170 lat kontynuacji w poszanowaniu prawa do pokoju na czas trwania Igrzysk. Niesłychane, trudne do wyobrażenia.

Starożytne greckie igrzyska olimpijskie stanowiły wzór dla Pierre’a de Coubertina, który w roku 1896 r. zapoczątkował nowożytne igrzyska olimpijskie w Atenach. Liczono, że po 100 latach zawody te powrócą w miejsce, w którym odbyły się po raz pierwszy (zobacz Letnie Igrzyska Olimpijskie 1986r.). Ateny przegrały rywalizację w 1996 z Atlantą, a później w 2000 z Sydney.

Podczas siedmioletnich prac Międzynarodowy Komitet Olimpijski wyrażał wielokrotnie swoje wątpliwości, czy wszystko zostanie przygotowane na czas. Podjęto decyzję o zmianie składu komitetu organizacyjnego. Przyspieszono tempo prac, aczkolwiek w 2004 podjęto decyzję, że część przewidzianych zadań (m.in. dach nad basenem olimpijskim) nie zostanie ukończona. Obawiano się także, czy Stadion Olimpijski zostanie ukończony na czas. Jeszcze na kilka dni przed rozpoczęciem zawodów na wielu arenach toczyły się ostatnie prace. Igrzyska miały kosztować 4,6 mld Euro, ale budżet został przekroczony i ostatecznie nakłady wyniosły ponad 6 mld. Igrzyska odbywające się w Europie mogą liczyć na komplet publiczności na większości imprez sportowych. I tak też było w Atenach, gdzie przyjechało wielu gości zagranicznych. Wśród nich Polacy. To było wspaniałe doświadczenie spotykać na trybunach i w mieście Polaków, widocznych dzięki gadżetom w barwach narodowych. W niedalekiej przeszłości Polacy oglądali Igrzyska Olimpijskie jedynie w telewizji. Obecnie jesteśmy obywatelami świata i dajemy temu wyraz podróżując również na imprezy sportowe. Polski doping było słychać w hali siatkówki, gdzie stanowili wartość dodatkowego zawodnika, na trybunach pływalni, gdy Otylia Jędrzejczak zdobywała medale, na stadionie olimpijskim oczekując z utęsknieniem na medale Polaków. Zawodników, kibiców przybyłych z zagranicy i miejscowych  kibiców pilnowało ponad 70 tys. policjantów. Pomimo obaw, przebieg Igrzysk pod względem organizacyjnym był bez zarzutu. Reszty dopełniła niepowtarzalna atmosfera Aten i gościnność Greków. Gwiazdą polskiej reprezentacji okazała się pływaczka Otylia Jędrzejczak, która zdobyła 3 medale (1 złoty i 2 srebrne), wyrównując tym samym rekord Ireny Szewińskiej liczby medali zdobytych przez polskiego sportowca podczas jednych Igrzysk. Do historii polskiego i światowego sportu przeszedł także Robert Korzeniowski, zdobywając swój czwarty złoty medal olimpijski w chodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *