Sydney Igrzyska Olimpijskie 2000

XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 2000 roku w Sydney, w Australii.

Sydney zostało wybrane do tej roli w roku 1993 kiedy to okazało się lepszym kandydatem od Pekinu, Berlina, Stambułu i Manchesteru.

W igrzyskach wzięli udział przedstawiciele 199 państw, a cała impreza odbywała się w dniach 15 września – 1 października. Choć igrzyska te poprzedzone zostały licznymi protestami Aborygenów (chcących zwrócić uwagę opinii światowej na ich trudną sytuację społeczną) oraz aferą finansową, w którą uwikłany został MKOL, prezydent Juan Antonio Samaranch i tak triumfalnie oznajmił, że XXVII igrzyska były najwspanialszymi w historii imprezy, a potwierdzeniem tych słów miały być kolejne rekordy organizacyjne – rekordowa liczba krajów uczestniczących, sportowców, dyscyplin oraz konkurencji. Medale zdobyli reprezentanci 80 krajów.

Na rywalizację sportową ponownie cień rzuciły wypadki dopingowe. Niedozwolone środki farmaceutyczne wykryto u ponad 30 sportowców.

W Sydney po raz pierwszy przeprowadzono rywalizację w taekwondo, triatlonie, w skokach synchronicznych do wody, a także po raz pierwszy wśród kobiet: w pięcioboju nowoczesnym, podnoszeniu ciężarów oraz w konkurencjach trampoliny (gimnastyka sportowa) i skoku o tyczce (lekkoatletyka). W australijskich igrzyskach zawodnicy 48-krotnie poprawiali lub wyrównywali rekordy świata.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/plugins/simple-lightbox-gallery/simple-lightbox-slider-shortcode.php on line 225

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *